Přestože v ČR není nákaza meningokokovou bakterií tak častá, rozhodně se nevyplácí prevenci onemocnění podceňovat. Už jen z toho důvodu, že každý desátý na ni umírá a málokdo se vyléčí bez trvalých následků.

Až se příště objeví kvazi-pandemie, jako byla prasečí chřipka, lidé v České republice už se možná nebudou moci svobodně rozhodnout, zda se nechají očkovat. Stát jim to prostě přikáže. A když se rodiče rozhodnou nenechat očkovat své čerstvě narozené miminko proti žloutence typu B, kterou v podstatě nemůže dostat (přenáší se krví a pohlavním stykem), budou jim dle návrhu Ministerstva zdravotnictví úřady moci dítě odebrat a naočkovat ho. Přestože v třeba v sousedním Německu nebo Rakousku se proti této nemoci novorozenci povinně neočkují...

Občanské sdružení ROZALIO vítá výnos Ústavního soudu, podle nějž je nutné vzít v potaz individuální důvody toho, kdo se odmítl podrobit povinnému očkování.

Od 1.1.2010 je očkování proti pneumokokům hrazeno z veřejného zdravotního pojištění pro děti, u kterých je očkování zahájeno mezi 3. a 5. měsícem věku a pokud jsou 3 dávky základního schématu aplikovány do 7. měsíce věku. Toto očkování je nepovinné. Vakcína Prevenar 13 je částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění od 1.5.2010.