Může být poměrně obtížné, sbalit se do porodnice, zvláště pokud se jedná o vaše první dítě. Proto jsme připravili seznam věcí, které je třeba si do porodnice pro své miminko obstarat a přinést. Tento seznam vznikl v souladu s názorem porodního oddělení nemocnic a samotných maminek.

Máme dítě! To není jen název našeho magazínu, ale i věta, kterou si mnoho párů marně přeje vyslovit. Neplodnost je stále rostoucí problém, který se dotýká čím dál více lidí. Potíže s početím dítěte se naštěstí daří ve velkém procentu případů vyřešit pomocí moderních lékařských metod. Umělé početí se tak stává doslova spásou pro páry, které toužebně očekávají vrnící uzlíček ve svém náručí. Jaké metody léčby neplodnosti mohou využít?

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších životních období ženy, doba radostného očekávání a čas, kdy se cítíme tak trochu důležitějští a potřebnější. Jak by také ne, vždyť úplně jasně a hmatatelně víme, že nejsme osamocené, ale že naší součástí je ještě kdosi jiný. Náš život dostává zcela nový rozměr. Už od prvního zjištění té krásné zprávy, že do našeho života přibyde další tvoreček, pociťujeme obrovský příliv radosti a mateřské lásky. Nehledíme na svoji vlastní pohodlnost a veškeré své konání podřizujeme tomu pro nás podstatnějšímu - našemu krásnému miminku.

Těhotenství

Těhotenství je složitý proces. Zázrak přírody, při kterém v těle maminky probíhá velké kouzlo zrození života. Během čtyřiceti týdnů se ze seskupení několika buněk vyvine malý človíček. A protože v průběhu těhotenství týden po týdnu, paralelně s vývinem plodu nastávají změny i v těle maminky, je pro ženu důležité vědět, jak těhotenství týden po týdnu probíhá, s jakými změnami je nutné počítat a jak se na jednotlivé fáze těhotenství připravit.

Kdo by si nechtěl vybrat pohlaví svého dítěte? Asi všichni, i když každý říká, že je mu to jedno a hlavně, ať je to zdravé. Určitě každá nastávající maminka touží buď po holčičce, nebo chlapečkovi. Ale přírodě se nedá moc poroučet, avšak nemyslím si, že je to škoda. Můžete se podívat na některé babské rady a metody, které by mohly vašemu přání pomoct. Ale nezapomeňte, nic se nedá zaručit předem.

Otázka, kterou porodnici vybrat a jak to v které porodnici konkrétně vypadá, napadá asi každou těhotnou ženu. Přeci jen to bude místo, kde na tento svět přivede své dítě. A jako rodiče, si vždy přejeme pro své děti bezpečné prostředí. Ale těhotné ženy mají ještě obavy týkající se jich samých – zda jim tam pomůžou, budou na ně milí, laskaví, vstřícní, jestli jim personál nějak pomůže ( a jak) od případných bolestí, zda jim poradí, když si ony nebudou vědět rady...

O porodech a porodnictví se mluví stale častěji. Dlouhá léta jsme slýchali hlavně to, jaké má naše země v této oblasti výborné výsledky a že rozhodně není třeba nic měnit. Právě neochvějnost tohoto tvrzení bere v poslední době za své. Ukazuje se totiž, že mnohé státy, které mají narozdíl od České republiky rozvinutý, pestrý systém péče, dosahují stejných nebo dokonce lepších statistických výsledků.

Než se narodí, může většina žen v noci klidně spát. Pokud však očekávané miminko v jejich břiše uprostřed noci nekope, místo aby snilo, jaké to bude, až se narodí.

Všichni si přejeme mít zdravé dítě, to je nadevše. Ale v koutku duše a nejednou nahlas, když to rozebíráme s přáteli a rodinou, se vyslovíme, že bychom třeba radši holčičku nebo chlapečka. U prvního těhotenství ženy většinou raději upřednostňují holčičku, muži naopak chlapce.

Rozhovor s M. Mrowetz - virtuálně zpovídala Z. Těšínská