České děti stráví na internetu i třetinu dne. Vyplývá to z průzkumu EU Kids Online IV, který v České republice zpracovávali vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Podle šetření je 22 procent dětí o víkendu online sedm a víc hodin denně.

Blíží se léto, období dovolených a s tím spojená relaxace u vody a chytání bronzu. Otázkou však je, na kolik je zdravé vystavit slunečnímu záření dětskou pokožku. Pravděpodobně tušíte, že pro nejmenší děti není opalování příliš vhodné. Určitými pravidly byste se navíc měla řídit i vy, protože sluneční záření - ačkoliv je pro nás nezbytné z hlediska produkce vitamínu D a prospívá nám i po psychické stránce - může pořádně potrápit i dospělého člověka. Připravili jsme pro vás soubor základních pravidel, díky kterým si léto užijete plnými doušky a předejdete riziku nebezpečného spálení kůže.

Věděli jste, že základním úkolem kůže je chránit organismus? Přitom sama není zcela chráněná, ani když je zatažená obloha. Mraky totiž propouští až 90 % UV paprsků. Přesto, že je Slunce jen středně velká hvězda, je nám svou vzdáleností 150 milionů kilometrů ze všech hvězd nejblíže. Energie, kterou vytvoří za jednu sekundu je srovnatelná s tou, kterou lidstvo spotřebovalo za svou dosavadní existenci. S přicházejícím létem se téma opalování stává stále aktuálnějším, ale jsou i místa, na kterých žhavé paprsky opalují celý rok. Podívejte se, jestli není vaše zvolená letošní destinace z těch, kde vám dá Slunce pořádně zabrat a o to více je třeba se zde chránit kvalitními přípravky.

Mít vši, to určitě není nic příjemného. Pokud jste až dosud žili v přesvědčení, že vši už mezi lidmi dávno nejsou, jste na omylu. Možná je jich stále více. Máme pro vás několik rad, jak se rychle a poměrně snadno můžete vší zbavit. Poradíme samozřejmě i s prevencí!

Koupání v přírodě

Horké letní dny přímo vybízejí k natáhnutí plavek a ke skočení do chladivých vln řek, rybníků či jiných vodních nádrží. Ale před takovým skokem je více než vhodné se alespoň trochu zamyslet. A to nejen nad teplotou či hloubkou koupaliště. Velké problémy totiž může způsobit i kvalita vody a přítomnost nežádoucích mikroorganismů jako jsou sinice.

Děti léto

Ačkoli za okny ještě stále převládá spíše aprílové počasí, léto pomalu klepe na dveře a intenzita slunečního záření se zvyšuje společně s prodlužujícími se dny. V této době bychom neměli zapomínat na péči o zrak, zejména ten dětský, kterému může nebezpečné UV záření pořádně uškodit. A to i v případě, že je pod mrakem.

I vás lákají teplé jarní paprsky ven? Konečně si obléknete lehké sako, vezmete potomka za ruku a jde si vychutnat jarní vzduch prosáklý svěžestí? Ano, pro zdraví neexistuje asi nic lepšího než relax v přírodě či na procházce. Když však vyjde po zimě na delší pobyt ven, třeba náležitě chránit sebe a především naše nejmenší.

Mráz

Pro zdravé dítě je každodenní pobyt na čerstvém vzduchu velice prospěšný a to za každého počasí. Dítě lépe prospívá, má větší chuť k jídlu a zvyšuje se jeho obranyschopnost. Pozor pouze v zimě, pokud klesnou teploty pod -100C.

Péče o zuby

Tři čtvrtiny českých maminek věří mýtu, že kazivost zubů je dědičná a neovlivní ji ani pravidelné čištění zubů. Domnívají se, že zkažené mléčné zuby k dětství plnému sladkostí zkrátka patří a nedá se jim i přes veškerou péči předejít.

Nelly Vadovičová

Nelly Vadovičové ze Slovenska bylo teprve 13 měsíců, když jí lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu (DMO). Její rodiče si tak vyslechli jednu z nejčastějších diagnóz onemocnění nervového systému u dětí, jehož prvotní příčinu nedokáže současná medicína léčit. Pouze zmírní následky. Naději na léčbu však přece jen nalezli. V experimentální léčbě za pomoci kmenových buněk z její vlastní pupečníkové krve v prestižní nemocnici Duke University Hospital v USA. Letos šestiletá Nelly zde podstoupila už druhou fázi nejrenomovanější klinické studie v rámci Evropy a Ameriky.