Blíží se léto, období dovolených a s tím spojená relaxace u vody a chytání bronzu. Otázkou však je, na kolik je zdravé vystavit slunečnímu záření dětskou pokožku. Pravděpodobně tušíte, že pro nejmenší děti není opalování příliš vhodné. Určitými pravidly byste se navíc měla řídit i vy, protože sluneční záření - ačkoliv je pro nás nezbytné z hlediska produkce vitamínu D a prospívá nám i po psychické stránce - může pořádně potrápit i dospělého člověka. Připravili jsme pro vás soubor základních pravidel, díky kterým si léto užijete plnými doušky a předejdete riziku nebezpečného spálení kůže.

Následující tipy a doporučení vám přijdou vhod i v případě, že letošní léto strávíte ve středoevropských podmínkách. Vždyť i v České republice bývají velmi teplé dny, kdy je riziko spálení pokožky velmi vysoké. Odborníci varují před mnohahodinovým sluněním především světlé typy. Intenzivní sluneční paprsky poškozují kožní buňky a způsobují degenerativní změny. V horším případě pak vedou k rakovině kůže a vzniku nádorů. Optimální doba pro pobyt na sluníčku závisí na fototypu a neměla by překročit několik desítek minut. Tuto dobu lze významně prodloužit aplikací vhodně zvoleného opalovacího krému.

Kdy raději zůstat ve stínu?

Pravděpodobně jste to již slyšela mnohokrát, ale opakování je matka moudrosti. Naprosto nevhodná doba pro opalování je mezi jedenáctou až čtrnáctou hodinou. Právě tehdy jsou sluneční paprsky nejsilnější a kůže se může velmi rychle spálit. Raději si zajděte na oběd a dopřejte si siestu někde ve stínu. Čím později na sluníčko vyrazíte, tím lépe pro vás a vaše děti.

Jak chránit citlivou dětskou pokožku před spálením?

Dětská pokožka má svá specifika a není tak odolná jako pokožka dospělého člověka.  Mnohem hůř jsou na tom nejmenší děti ve věku do jednoho roku, jejichž kůže téměř neprodukuje pigment. Z tohoto důvodu by neměly být vystavovány ostrému slunečnímu záření a je vhodné je chránit oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Pro novorozence navíc nejsou k mání vhodné krémy. Výrobci doporučuji aplikaci kosmetických přípravků až od věku šesti měsíců.

Jaký faktor zvolit?

Opalovací krémy se liší svým složením a faktorem SPF. Pro děti (a stejně tak i pro dospělé) je ideální kosmetika na opalování s faktorem SFP 50. Dbejte na to, aby byl přípravek voděodolný, antialergenní, fotostabilní a nekomedogenní. Tato kritéria splňuje například špičková kosmetika značky Bioderma. dětská řada nese název Photoderm Kid.

O kvalitní opalovací kosmetiku značky Bioderma si nyní můžete zasoutěžit. Vyplníte-li správně kvíz o opalování, třeba se vám poštěstí a získáte novinku v podobě Opalovací mlhy SPF 30.

Určitě byste neměla zapomenout ani na ochranu rtů - v tomto směru vám přijde vhod balzám s ochranou proti UV záření.

Co dodat závěrem? Budete-li sebe i své děti dostatečně chránit, předejdete nebezpečnému spálení kůže a z dovolené se vrátíte nabití energií!